Pradžia

Roma - ypatinga, to negali nepajusti

Kelionės įspūdžiai

Lėktuvas atsiplėšia nuo pakilimo tako rudeniškai vėsioje tėvynėje ir pakyla į apniukusią padangę. Mes, Šv. Mato gimnazijos mokytojai, jau svajojame apie saulėtąją Romą, apie kelionę, kurią suorganizavo ir kuriai mus įkvėpė gimnazijos direktorius kun. Rytis Baltrušaitis. Ir  Amžinasis miestas mūsų nenuvilia – lėktuvui nusileidus, panyrame į spindulių jūrą.

Roma - ypatinga, to negali nepajusti. Tas miestas įtraukia kaip sūkurys, ir mes iš karto pasinėrėme į antikinę, barokinę, galų gale, šiandienos Romą. Visas dabarties gyvenimas, šurmulys, kasdienybė slenka šalia paminklų, kuriems daugiau nei du tūkstančiai metų. Jie stovi vidury miesto, prie gyvenamųjų namų. Tokioje vietoje šiandien atsidūrė koliziejus, didžiausias amfiteatras, pastatytas senovės Romoje ir išlikęs iki šių dienų. VIII amžiuje vienuolio  užrašyta pranašystė sako: „Sugrius koliziejus, sugrius ir Roma. Sugrius Roma, sugrius ir pasaulis“. Panteonas, kuriame tiesiog jaučiama mistika, kažkas nežemiška. Tai – lyg įdubos laike, jos stovi, o gyvenimas teka pirmyn.

Saulė leidžiasi net ir Romoje, bet miesto žavesys neblėsta. Keistas jausmas vakarėjant apėmė ant Palatino kalvos – tarsi čia viskas labai artima ir sava. Žmonių nebuvo daug, orą virpino gatvės muzikantų melodijos. Tokia palaimos šiluma ir toks gerumas užlieja žiūrint į Amžinąjį miestą iš aukštai jų kūrėjų akimis. Pasak padavimo, Romulas būtent ant Palatino kalvos pradėjo miesto statybas. Būtent ant šios kalvos gimė būsimasis imperatorius Augustas. Gėrintis Roma nuo kalvos, prisimena poeto A. Venclovos eilėraščio posmas:

Piazza Paganica, via degli Funari.

Raktas sugirgžda spynoj, atrakindamas Romą –

Palatino kremzles, trūnijančią forumo lomą,

Prarastą šimtmetį, spėtą pamiršti vasarį.

Tik raidžių skeveldros sulipdo vakar ir šiandien.

Šnara fontanas. Kovo drėgmė srovena balandin.

Roma niekada nemiega. Žavi ji bet kuriuo paros metu: aušros spindulių nušviesta, dieną, kai saulė įkaitina grindinio akmenis, ir šviesų nutvieksta vėlai vakare. Žėri fontanų purslai, didingai iškyla Koliziejus, Tautos altorius, skulptūros ir paminklai.

Ši kelionė atgaiva akims, širdžiai, sielai. Krikščioniškoji dvasia čia plevena visur. Kai žmonių srautas pagaliau įsilieja į šv. Petro bazilikos vidų, pirmiausiai pribloškia milžiniška erdvės didybė, iškilmingumas ir ramybė. Nė nepradėjus kelionės, peršasi mintis – ši didžiulė Bazilika buvo pastatyta, kad apsaugotų Švento Petro kapavietę. Mūsų grupę nepaprastai įkvėpė šv. Mišios Vatikano bazilikos kriptoje, Aušros Vartų Dievo Motinos lietuvių koplyčioje, kurias aukojo mūsų gimnazijos direktorius kunigas Rytis Baltrušaitis. Ypatingai dvasiškai pakylėjo Visų Šventųjų dieną Viešpaties Angelo malda su popiežiumi Pranciškumi.

Roma abejingų nepalieka. Tikra tiesa, sužavėtas šia kelione ir Šv. Mato gimnazijos kolektyvas. Leidžiantis lėktuvui ant lietaus plaunamo tako, daugelio galvoje kirbėjo mintis, kada leisimės į kitą kelionę. Grįžome kupini neišdildomų įspūdžių ir dvasinio pakylėjimo.

Šv. Mato gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Vida Seikauskaitė

Daugiau akimirkų iš kelionės čia...

Puslapis 1 iš 21  > >>

2017 m. lapkričio 6 d.